En İyi Ücretsiz Oyun Motorları / Oyun Geliştirirken Kullanılan Oyun Motorları

Selamunaleyküm Türkçeplatform Takipçileri


 Bugün Oyun Geliştirmek İsteyenler İçin En İyi 5 Ücretsiz  Oyun Motorunu Topladım.
Lafı Fazla Uzatmadan Başlayalım;
------------------------------------------------------------------------------

1  UNITY 5


UNITY3D NEDIR?
Unity3D rusyada geliştirilen ve yayınlanan bir oyun motorudur.Aslında amacı oyun yapmak değildi daha farklı birşey için kullanılacaktı,oyunları bilgisayarınıza yüklemeden Unity Web Player ile oyunları internet üzerinden oynayabilmekti.Bu çok iyi olacaktı , hem oyunlarda korsanın önüne geçilecek ve oyununu sadece kendi internet sitesinden dahi oynatabilecekti.Fakat Unity3D bununla yetinmeyerek dahada kendini geliştirdi.
Unity3D 2012 aralık ayında 4.0 versiyonu ile resmi olarak Desktop, Android, IOS, Flash Player, PS3, Web Player ve XBOX platformlari icin oyun yapmaniza imkan saglamaktadir.Unity3D 3 boyutlu oyun yapmanıza olanak sağlayan bir oyun motorudur fakat 2D oyun yapılmaz mı ? , tabiki yapılabilir fakat doğal olarak motor 3D olduğundan 3 boyutlu oyun yapmanız tavsiye edilir.
Unity3D oyun motoru Unity Engines tarafindan C/C++ ile gelistirilmistir. Unity 4.0 sürümü ile C#, JavaScript, Boo ve DirectX dilleri ile oyun gelistirmenize destek vermektedir.


2) UNREAL ENGINE 4Epic Games tarafından geliştirilen 2D/3D oyunlar yapılabilen piyasadaki en iyi oyun motorlarından biridir.
Neredeyse her platformda oyun oluşturmayı destekliyor; Windows, Playstation vs.
Sadece tek bir proje geliştirip çıktılarını istediğiniz platforma alabilirsiniz.

En son UE motorunun 4. kararlı versiyonu çıkmıştır ve hala güncellenmeye devam etmektedir.
Sürekli olarak kimilerine göre dünyanın en iyi oyun motoru olan Cryengine ile karşılaştırılmaya devam ediliyor (bildiğiniz kapıştırıyorlar benimkisi daha güzel döver misali 😆)

Oyun motoru ücretsiz istediğiniz gibi kendi sitesinden indirip oyununuzu yapmaya başlayabilirsiniz yalnız tek şartları var;
Eğer piyasaya çıkarttığınız oyun 3000 dolar ve fazla kazanç sağlarsa (şu anki kurla 10.263 TL ediyor) her iş takvimi çeyreklerinde kazandığınız paranın %5'ini sizden talep ediyor. Ama 3000 dolardan aşağı kazanırsanız herhangi bir ücret talep etmiyorlar zaten az kazanmışsınız oda sizde kalsın arkadaş diyorlar ☺
Aslında gayet makul bir anlaşma.

https://tr.wikipedia.org/wiki/Unreal_Engine ve benzeri sitelerden zaten temel bilgileri öğrenebileceğiniz için pratikte genel farklara değinmek istiyorum.

C++ ve Assembly tabanlı olduğu için platformlarda çok güzel uyum sağlıyor.

Oyun kodlamaları C++ ile yapılıyor fakat Blueprint denilen görsel programlama (visual scripting) uygulaması orta düzey işlere kadar hiç kod girmeden Flowchart misali uygulamalar yapabiliyorsunuz temel işler için kod hammallığından kurtarması çok önemli bir zaman karı sağlıyor bize mesela kapının açılıp kapanması gibi. Örneğin Unity oyun motorunda bu özellik yok en temel işleri tekrar tekrar girmekten insanı gerçekten sıkıyor ve zamanı çalıyor. (Ki Unity tarafından update takviminde duyurdular visual scripting üzerinde çalışıyorlar.)


Blueprint;


Işıklandırma/Gölgelendirme ve grafik detayları gerçekten kendine hayran bıraktırıyor.
Kullanımı kolaylaştırma amacı ile birçok pluginler ile gelen bu motor yaklaşık olarak 30GB ve benim gibi Unity'den bu motora geçmiş biri için NİMET sepeti dolusu iş kolaylaştıran kaliteli seçenekleri var.

İçinde bulunan Marketplace'ta ise hazır scriptler, mapler, bitmiş/yarım oyunlar, modeller ücretsiz yada ücretli olarak satılabilen bir pazar bulunuyor orada ister kendiniz yayınlayıp satabilirsiniz isterseniz indirip kendi projenizde kullanabilirsiniz buda çok güzel bir özellik kaliteli işler var platformunda.

Cryengine ile karşılaştırılan UE motorun +'sı ise şirketin kendi eğitim videoları çok ve eğitim makaleleride keza öyle ayrıca bizim gibi kullanıcılarında yayınladığı birçok ders var.
Cryengine daha yeni ücretsiz oldu bundan sonra onunda artık eğitim kaynakları genişlemeye başlar tabi.

Sonuç olarak seçim tabiki de sizde oyun motorları çok önemli olsada sizin sanatçı kişiliğiniz ve bu konudaki bilgi yetenekleriniz olmadan tek başlarına hiçbirşeyler.

Canım ülkemin güzel insanları nice Cevat Yerli'ler çıkacak içinden ☺3) CRY ENGINE 3CryEngine 3 Crytek'in 14 Ekim 2009 tarihinde satışa sunduğu bir oyun motoru(oyun geliştirme yazılımı)'dır.
Crytek, 11 Mart 2009'da 25 Mart'dan 27 Mart'a kadar devam eden 2009 Game Developers Conference'da CryEngine 3'ü tanıtabileceğini duyurmuştur. Yeni motor, Microsoft Windows, PlayStation 3 ve Xbox 360'ta kullanılması için geliştirilmektedir.
1 Haziran itibarıyla Crytek tarafından, CryEngine 3 oyun motorunu kullanan Crysis 2'nin geliştirilmekte olduğu resmen duyurulmuştur. Bir teaser yayımlanmıştır.
Crytek ayrıca kullanımı ücretsiz bir sürümü üzerinde çalışmaktadır.
Motor birçok gelişmiş grafiksel, fiziksel ve animasyon teknolojilerinin yanı sıra birçok oynanış artırımlarını kapsamaktadır.4) CONSTRUCT 2
5) GAME MAKER STUDİOYorumlar